Şok Diyet Nasıl Yapılır
Hızlı bir şekilde kilo vermek amacıyla uygulanan 3-5-7 günlük şok diyet, beslenme uzmanları tarafından desteklenmeyen, sağlıksız ve geçici çözümlerdir. 

Bedenin dengelerini kısa zaman aralıklarında sarsıntıya uğratacak şok diyetlerle hızlı bir şekilde kilo vermek, metabolizmaya zarar verme ihtimali bir yana, kalıcı ve sağlıklı bir kilo verme yöntemi değildir. Şok diyetle verilen kilo, maalesef aynı hızla ve daha fazlası olarak, geri alınır.

Kilo vermek amacıyla hangi diyete başlanacak olursa olsun, öncesinde muayeneden geçmek gerekir. Kan tahlilleri incelenmeli ve diyet listesi, bedenin temel gereksinimlerinde herhangi bir eksikliğe yol açmayacak şekilde oluşturulmalıdır.

Beslenme listeleri diyetisyenler tarafından kişiye özel olarak hazırlanır ve süreç beslenme uzmanının takibi altında devam eder. Şok diyet listelerinin en büyük riski, bir kişide işe yarar sonuçlar elde edilmesini sağlarken bir başkasında ani enerji kayıplarına, beslenme yetersizliğine bağlı halsizlik, metabolizma yavaşlaması gibi sorunlara neden olabiliyor olmasıdır.

Vücutta şok etkisi yaratan böylesi diyetleri, bir de uzman desteğinden mahrum, kendi başınıza uygulamak, zaten yüksek olan riski, daha da artırır.

Şok Diyet Nedir?

En az 3 en fazla 7 gün uygulanan şok diyet listeleri düşük kalorili beslenme ile hızlı kilo verdirdiği iddia edilen diyetlere Şok Diyet denir.

Yoğurt diyeti, patates diyeti, hurma diyeti, elma diyeti gibi çeşitli şok diyet türleri söz konusudur. Diyet süresi boyunca genellikle tek tip gıda ile beslenilir. Üç öğün sınırlı porsiyonlar tüketilir. Amaç mümkün olan en düşük kalori miktarı ile bedeni şok etmek ve beş günde 3 kilo vermesini sağlamaktır.

Her öğün farklı besinler alınan, düşük kalorili şok diyet listeleri de mevcut. Klasik diyetlere benzeyen, kahvaltı da bir dilime ekmek bir parça peynir gibi liselerin de günlük kalori sınırı maksimum 1000 yani normal koşullarda, yetişkin bir insanın alması gerekenin yarısı.

Şok Diyet Nasıl Yapılır?

Kaç günlük şok diyet yapılacağına karar verdikten sonra hedeflenen kalori miktarına göre tek tip ya da çeşitli gıdalardan oluşan şok diyet türlerinden biri seçilir ve 3 gün ya da 1 hafta boyunca bu listenin dışına çıkılmaz.

Genellikle üç öğün olarak uygulanır. Elma ve yoğurt, patates ve yoğurt ya da sadece elma sadece yoğurt yenen son derece pratik ve özensiz versiyonlarının yanı sıra kahvaltılı, ara öğünlü daha teferruatlı versiyonları da söz konusudur. Ayrıca her gün en az yarım saat yürüyüş, şok diyetin bir başka kuralıdır.

Şok Diyetten Sonra Nasıl Beslenmeli?

Şok diyetten sonra beden, günlerce alamadığı kaloriyi yerine koymak eğiliminde olacağı için yeme atakları, ne yerseniz depolama gibi durumlar ortaya çıkabilir. Protein odaklı beslenip, vücudunuzu güçlendirmekle başlayabilirsiniz.

Sağlıklı ve normal hızda yapılan diyetlerden sonra dahi koruma diyeti uygulandığı halde verilen kilonun geri alınması riski söz konusudur ki, şok diyette bu riski yönetmek gerçekten zor olabilir. Beslenme danışmanlığı almak her zaman en doğru yöntemdir.

Şok Diyetle Verilen Kilolar Geri Alınır Mı?

Maalesef, hem de en az iki katı olarak geri alınır. Ben kilo veremiyorum diyerek diyetisyene başvuran ve kilo veremeyeceğini düşünen birçok kişinin bu tür listelerle bir kilo verme macerası olmuştur. Şok diyet gibi kısa sürede hızlı kilo verdiren diyetlerin ardında metabolizma, kendini korumak için daha fazla kilo alır.

Beslenme uzmanları olarak şok diyetlerden uzak durulmasını önermemizin en önemli sebebi, bu başarısız diyet süreçlerinin yarattığı negatif inanç. Çünkü sağlıklı beslendiğinizde kilo vermemeniz mümkün değil.

Kimler Şok Diyet Yapamaz?

Herhangi bir sağlık sorunu olan hiç kimsenin şok diyet yapması önerilemez ki sağlıklı kişilerin de şok diyet yerine sağlıklı beslenme ile ideal kilolarına ideal sürede ulaşması, doğru olan yaklaşımdır. Diyabet, insülin direnci, haşimato, tansiyon gibi beslenmeden fazlasıyla etkilenen bir hastalığınız varsa şok diyetten bilhassa uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Kilo Veremiyorsanız Sebebi Haşimato Olabilir makalemize de göz atın!

Ayrıca günlük temponuz çok hareketli ise düşük kalorili beslenmenin yaratacağı bir takım yakıt yetersizliği durumlarının da önceden farkında olmakta fayda var.

Şok Diyet Kaç Kilo Verdirir?

Şok diyetin vaadi kısa sürede çok kilo vermek olduğu için şok diyet yapanlar 3 günde 3 kilo verdiren şok diyet, 1 haftada 5 kilo verdiren şok diyet gibi listeler paylaşabilir. Kilo vermek çok kişisel bir şeydir ve herkeste farklıdır. Üstelik kriz durumunda, hayatta kalma içgüdüsünün bir sonucu olarak beden kilo vermeyi sınırlama refleksi gösterebilir. Şok diyet sonrası, bedenin, verdiği kiloyu fazlasıyla geri almasının sebebi de gene bu kendini koruma içgüdüsünden kaynaklanır.

Şok Diyet Zararlı Mı?

Diyeti kimin yaptığına göre bu sorunun cevabı değişir. Sağlıklı ve genç bir bireyde şok diyetin olumsuz etkileri ufak bir metabolizma sarsıntısı kadarken tiroid, diyabet gibi beslenmeyle direkt alakalı sağlık sorunları olan bir kişi de ciddi sıkıntılara neden olabilir. Şok diyet, adından da anlaşılacağı üzere bedende şok etkisi yarattığı için diyete başlamadan önce hekiminize danışmak iyi bir önlem olacaktır.

Pınar Demirkaya
Latest posts by Pınar Demirkaya (see all)

Şok Diyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.