Yüz yüze beslenme danışmanlığı ile beslenme alışkanlıklarınızı düzenliyoruz ve siz en iyi halinize doğru ilerlerken değişiminizi yakından takip ediyoruz. 

Yüz yüze beslenme danışmanlığı, danışma merkezinde gerçekleştirilen haftalık görüşmeler şeklinde ilerleyen bir beslenme planıdır. Her haftanın sonunda yapılan kilo kontrolü ve kütlesel ölçümlerle bedeniniz takip edilir. Yüz yüze beslenme danışmanlığı, beslenme danışmanlığının bilinen, geleneksel formudur.  

Birebir görüştüğümüz bu randevularda beslenme planının içeriği, detayları, etkileri ve sonuçları yüz yüze değerlendirilir. Fiziksel görüşmenin sağladığı yakınlık ve birebir iletişimin pozitif etkileri bir avantaj olarak yüz yüze beslenme danışmanlığı programını desteklemektedir. Bir maniniz yoksa, sizi yakından tanımayı çok isteriz ve merkezimizde görmekten mutluluk duyarız.  

Fiziksel görüntünüzü, hayal ettiğiniz hale dönüştürmek ve bedeninizin en sağlıklı versiyonuna ulaşmak için ilk randevunuzu oluşturmanız yeterli. Sonrası, kolaylıkla devam edeceğimiz keyifli bir yolculuk olacak ve bu keyifli yolda birlikte ilerleyeceğiz.  

Tahlil

Güncel kan tahlillerinizin değerlendirilmesi.

Keşif

Kilo almanın altında yatan sebeplerin bulunması ve iyileştirilmesi.

Ölçüm

Haftalık olarak tartı ve mezura ölçümlerinizin değerlendirilmesi.

Takip

Haftalık olarak yüz yüze süreç değerlendirmesi.

Güvende Hissetmek En Büyük Avantaj

Beslenme danışmanlığında güven ilişkisinin sürece çok önemli bir katkısı olduğunu, kendi tecrübelerimizden biliyoruz. Çünkü yılların beslenme alışkanlıklarını değiştirmek, bir günde yepyeni bir beslenme şekline geçmek, her zaman kolay olmayabilir. Besinlerin sebep olduğu bağımlılıklarları geride bırakmak bazen hayli zorlayan bir duruma dönüşebilir. Ailece oturulan sofralarda size iyi gelen yeme biçimlerini kurmak zaman ister, emek ister, farkındalık ister ve aslında bakış açınızı değiştirmeyi gerektirir. Yol arkadaşlığımız işte tam burada devreye giriyor ve bu noktada anlam kazanıyor.

Yüz yüze beslenme danışmanlığı sadece kilo verdiğiniz, inceldiğiniz bir diyet süreci değil. Bundan sonraki hayatınız boyunca bedeninizle nasıl bir ilişkiniz olması gerektiğini kavramanızı hedefleyen bir farkındalık programı. Bu sürecin asıl amacı beslenmeye dair fikrinizi değiştirmek,  yemekle kurduğunuz duygusal bağı iyileştirmek, yeme biçimlerinizi rehabilite etmek diyebiliriz. Bu yüzden de olumlu veya olumsuz, kolay ve zor her durumu paylaşabilmemiz, bu süreci en iyi ve en başarılı şekilde yönetebilmemizi sağlar ki, sonrasında başarı artık kaçınılmaz bir sonuçtur.

Güven dolu bir iletişim, beslenme danışmanlığında en büyük avantajımız. Yüz yüze beslenme danışmanlığı bu avantajı en iyi şekilde kullanmamıza imkan sağladığı için çok değerli.

Bedenin İhtiyaçlarına Uygun Beslenme Planı Oluşturmak

Sosyal medyanın da etkisiyle sağlık beslenme ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları, günlük hayatımızda en çok konuştuğumuz konular arasına girmeyi başardı. Bilgi kirliliğine rağmen yarattığı farkındalığın değerli olduğunu söylemek gerekir. Şekeri bırakanlar, 21 günlük şekersiz diyet uygulayanlar, detoks suları tarifleri, sebze ağırlıklı beslenenler, protein diyeti uygulayanlar, ketojenik beslenenler, glutensiz diyeti yapanlar, veganlar, vejetaryenler…

Bu diyet ve yöntemler, doğru kişi üzerinde ve bedeninin gereksinimlerini karşılayacak şekilde uygulandığında başarılı neticeler elde edilebilir. Yeme bozukluğu, beslenme ve kilo problemleri uzman desteği ile tedavi edilmesi gereken durumlardır. Beslenme uzmanları, diyetisyen hekimler bu konuda destek verebilecek yetkili kişilerdir.

  • Sağlıklı beslenme kişiden kişiye göre değişir.
  • Kan tahlilleri yapılmadan, bedenin durumu analiz edilmeden diyet yapmak sağlık sorunlarına neden olabilir.
  • Her diyet herkes için uygun diyet olmayabilir.
  • Bilinçsizce yapılan diyetler beslenme dengesine ve bedene zarar verebilir.
  • Diyet yerine kişiye özel beslenme planı tercih edilmelidir.

Beslenme kişiye özel bir durumdur. Her sağlıklı tercih sizin bedeniniz için doğru tercih olmayabilir. Kişinin bünyesine uygun değilse dünyanın en faydalı besini yarar sağlamadığı gibi  zararlı bir şeye dahi dönüşebilir.

En İyi İlaç Gıdadır 

Beslenme planı, diyette olmanın verdiği gerilimi ortadan kaldırır. Diyet, sevdiğiniz ama zararlı olduğu için yiyemediğiniz şeylerle aranıza giren bir tür ceza gibi algılanır. Yoksunluk duygusuna neden olan bu his, bedenin en iyi haline ulaşmak için çıktığımız yolculukta en ihtiyacımız olmayan durum.

Geleneksel şifanın kadim bilgisi  yani “ilaç olarak yiyecekler” bakış açısıyla, hastalıkları, beslenmeyi düzelterek  tedavi eden yönteme yavaş da olsa bir dönüş olduğunu söyleyebiliriz. İnsanları ilaç bağımlısı haline getiren hastalıklarla baş etmede, modern tıbbın kurucusu Hipokrat, binlerce yıl önce “Yiyecekleriniz ilacınız olsun, ilacınız yiyecekleriniz olsun.” derken, beslenmenin sağlık üzerindeki etkisini en iyi şekilde ifade etmişti.

Well-Being Doğal Olarak İyi Olma Hali 

Yüz yüze beslenme danışmanlığının hedefi, adım adım, bedenin doğal olarak iyi olma halini tecrübe etmenizi sağlamak. Çünkü ancak bunu yaşadıktan sonra beslenme ve beden arasındaki doğru ve iyi gelen ilişkiyi kurabiliriz. Daha da önemlisi well-being halinin devam etmesinin sağlayacağı sürekli olarak sağlıklı bir bedene sahip olma durumu. Yani, diyetlere ve kilo alıp vermelere veda etmekten bahsediyoruz. Bedenin, her zaman, sağlıklı beslenme ile doğal olarak iyi olmasının stabil hale gelmesi, beslenme danışmanlığımızın temel prensiblerindendir.

Yüz Yüze Beslenme Danışmanlığı Kimler İçin Uygun?

Yüz yüze beslenme danışmanlığı alabilmek için İstanbul içinde ikamet ediyor olmanız gerekir. Haftada bir defa olmak üzere, sizin için de uygun olan gün ve saate oluşturulan randevularınızı aksatmamanız önemli. Yüz yüze beslenme danışmanlığı ile ilgileniyorsanız aşağıdaki durumları da göz önünde bulundurmanızı önemle rica ederiz. Bize göre uygun adaylar:

  • İstanbul’da ikamet edenler.
  • Haftada bir defa danışma merkezine gelmekle ilgili herhangi bir manisi olmayanlar.
  • Haftalık programı takip etmekle ilgili motivasyon problemi yaşamayacak olanlar.
  • Her hafta ne kadar inceldiğini heyecanla beklemekten çok hoşlananlar.

Yüz Yüze Beslenme Danışmanlığı Nasıl İşliyor?

Kimse, sağlıklı beslenmenin öneminin farkında olmadığında kötü beslenmez. Başka bir deyişle aslında herkes sağlıklı beslenmek ister. Fakat birçok insan bedeninin neyi neden istediğini, neye ihtiyacı olduğunu bilemediği için yemekle yememek arasında sıkışıp kalır. Beslenmek yerine, açlık duygusuyla baş etmeye çalışır. Bu yorucu bir mücadeledir.

Yüz yüze beslenme danışmanlığı bu süreci iyileştirerek işliyor ve birbirimizi bulduktan sonrası kolaylıkla ve keyifle ilerliyor diyebiliriz. Sürecin aşamalarını sıralamak gerekirse: İlk randevu, Kan testleri listesi, Kişiye özel haftalık beslenme programının oluşturulması, Haftalık görüşmeler ve ölçümler.

1) İlk randevu:

Bize ulaştığınız anda ilk yüz yüze danışmanlık randevunuzu planlıyoruz ve sizi merkezimize bekliyoruz. İlk görüşmede tüm detaylarıyla sizi, bedeninizi ve beslenme hikayenizi dinliyoruz. Hayalinizi ve beklentinizi en iyi şekilde anlamaya çalışıyoruz. Bu aşamada düşünce ve duygularınızı  tüm açıklığı ile bizimle paylaşmanızı rica ederiz. Yola çıkmadan önce bu yoldan ne umduğumuz konusunda birbirimizi net bir şekilde anlamamız ve hemfikir olduğumuzdan emin olmamız önemli. 

2) Kan testleri listesi:

Kan testleri diyet ve beslenme programlarının zorunlu sağlık standartları uygulamalarıdır ve test sonuçlarının doğru analizi, beslenme programının sonucu büyük oranda etkiler. Kilo alma ya da verme, beslenme yetersizliği, bedenin besini enerjiye çevirememesinden kaynaklanan kilo alma durumu, kan değerleriyle, vücudun biyo kimyasıyla direkt olarak alakalıdır.

İlk randevunun sonunda size verilen istek listesine göre kan testlerini yaptırmanız ve sonuçları bizimle paylaşmanız istenir.

3) Kişiye özel haftalık beslenme programının oluşturulması:

Beslenme hikayeniz ve kan testlerinin birlikte değerlendirilmesinin ardından size özel haftalık beslenme listesi oluşturulur. 

4) Haftalık görüşmeler ve ölçümler:

Her hafta yüz yüze görüşmelerimizde, geçtiğimiz haftanın beslenme listesi değerlendirilir, beslenme listeniz güncellenir ve ölçümleriniz yapılır. Haftalar geçtikçe değişim gözle görülür hale gelir. Buluşmaların heyecanı, yerini yavaş yavaş, sağlığına kavuşmuş her insanın en doğal ve olması gereken haline bırakır. İçinde yaşadığı bedende kendini güvende hisseden insanların huzurlu haline…

Pınar Demirkaya
Latest posts by Pınar Demirkaya (see all)