Bölgesel Zayıflama Nasıl Yapılır?Bedenin sadece belli bir bölgesinden kilo vermek gibi bir algıyla yaklaşırsak, bölgesel zayıflama mümkün değil, diyebiliriz. Peki, cevap gerçekten bu mu?

Egzersizle desteklenen bölgesel zayıflama planı, kilo verirken vücut tipine göre oluşturulan beslenme listesi sayesinde, bölgesel olarak daha fazla incelme elde etmemizi elbette sağlayabilir.

Buradaki temel mesele, bölgesel zayıflama kavramının tamamen yanlış anlaşılmasıdır. Basen eriten kür diye bir şey, maalesef yok. Yoğurt ve limon kürü ile bacak eritmek söz konusu olamıyor. Üstelik zayıflamak için beslenmenin kişinin metabolizmasına uygun şekilde düzenlenmesi yetmez aynı zamanda uygun egzersiz planı ile desteklenmesi gerekir.

Bedenin yapısına uygun beslenme modeli tespit edildiğinde, sağlığının düzelmesini takiben kişi bedeninin en iyi versiyonuna ulaşır. Kilo almak bir sağlık sorunudur ve bölgesel kilo yoğunluğu, bel bölgesinde kalınlaşma gibi durumlar belli hastalıkların bir sonucu olarak gelişir. Beslenme düzenlendiğinde ve metabolik durum iyileştiğinde, bölgesel yağlanmadan kolaylıkla kurtulmak mümkün.

Takip

Haftalık olarak yüz yüze veya online süreç değerlendirmesi.

Keşif

Belirli bölgelerdeki yağ hücrelerini besleyen besinlerin tespit edilmesi.

Ölçüm

Haftalık olarak tartı ve mezura ölçümlerinizin değerlendirilmesi.

Tahlil

Güncel kan tahlillerinizin değerlendirilmesi.

Bölgesel Zayıflama Şehir Efsanesi Mi?

Genetik olarak sahip olduğunuz vücut tipini değiştirmek, bölgesel zayıflamanın konusu değildir. Beliniz basenlerinize oranla kalın olabilir ve bölgesel zayıflama ile bel bölgesinden incelebilirsiniz fakat baseleriniz belinizden geniş hale gelemez, doğru.

Bu durum, bölgesel zayıflamanın işe yaramadığı anlamına gelmez. Fakat bölgesel zayıflama genetik beden biçimini değiştiremez.

Omuzlar ve üst gövde geniş, bel ve basenler ince ise elma vücut dediğimiz beden tipine sahipsiniz demektir. Kilo aldığınızda bu beden tipinde genişler, verdiğinizde de gene bu beden tipinde küçülürsünüz. Bölgesel zayıflama ile bel gölgeniz incelebilir ama beden tipiniz değişmeyeceği için omuzlarınız basenlerinizden geniş olmaya devam eder. Beliniz basenlerinizden her zaman kalın durur.

Göbek yapmak bölgesel olarak kilo almak olduğuna göre bölgesel olarak zayıflamak da elbette mümkün. Fakat mesela bedenin biçimi değiştirmekse bu konu estetik cerrahinin alanına girer.

Beslenme danışmanlığının hedefi, kişiye özel beslenme süreçleri ile beden tipine en uygun beslenme şeklinin keşfedilmesidir.

Bölgesel Zayıflama Yöntemleri

Tüm zayıflama hedefi olan diyet türlerinde olduğu gibi bölgesel zayıflamada da iki temel yöntemden bahsedebiliriz. Birincisi, beslenme danışmanlığı; ikincisi, egzersiz.

Bölgesel Zayıflama Diyeti 

Kilo almak, basitçe, bedeninizdeki yağ hücrelerinin büyümesi olarak tarif edilebilir. Bu yağ hücreleri en fazla nerede büyümüşse, genişleme en çok bedenin bu bölgelerinde ortaya çıkar. Bölgesel kilo, yetişkin kadın ve erkekler arasında yaygın bir durumdur. En sık gözlemlendiği bölgeleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Göbekte büyüme ve yağlanma.
 • Basende genişleme.
 • Bel çevresinde kalınlaşma, yağlanma.
 • Üst bacaklarda kalınlaşma.

Yağ hücrelerinin büyümesine bağlı olarak bu bölgeler, bedenin diğer bölgelerine göre kilolu hale gelebilir ya da kişi sadece bu bölgelerde kilo tutmuş olabilir. Böylesi durumlarda bölgesel zayıflama arayışı gayet anlaşılır, makul ve mümkün bir beklentidir.

Sadece belli bölgeye alınan kilo, o bölgedeki yağ hücresinin büyüdüğünün göstergesidir. Yağ hücresini beslemeyi kesersek ve bedenin enerji üretmek için yağ kullanmasını sağlarsak ki, bölgesel zayıflama diyeti sayesinde bunu başarmamız mümkün, bölgesel incelme elde etmiş oluruz.

Bölgesel Zayıflama Hareketleri

Günde en az yarım saat yürüyüş yapmak sağlıklı olmanın ilk kuralı. Kilo vermekten söz ediyorsak biraz daha fazlasına ihtiyacımız var. Yaş gruplarına ve genel sağlık durumuna göre 45 dakika 1 saat gibi sürelerde, kalbi zorlamayacak tempolarda yürüyüş yapmak, güzlük egzersiz planı olarak beslenme danışmanlığımızın içeriğini oluşturuyor.

Bölgesel zayıflama söz konusu olduğunda egzersizler en büyük yardımcımız. Yürüyüş dahil olmak üzere çeşitli spor dalları arasından kişinin sevdiği bir türü, haftalık belli bir yoğunlukta yapması, bölgesel zayıflama hareketlerinden destek alması, bölgesel incelme sürecine önemli katkılar sağlayabilir. Düzenli, yeterli sürelerde ve doğru şekilde yapılan sporun beden biçimlendirmeye katkısı olduğunu biliyoruz fakat biraz emek ve yoğunlaşma gerektirdiğini de belirtmekte fayda var.

Profesyonel destek almak, incelmek istediğiniz bölge üzerine yoğunlaşan egzersiz planları oluşturmak ve antrenör eşliğinde spor yapmak, bölgesel zayıflama diyetini en iyi destekleyen yöntemdir.

Bölgesel Zayıflama Nasıl Olur?

Cinsiyet, yaş ve zayıflama hedefine uygun olarak beslenme ve egzersiz planı, kişiye özel olarak oluşturulur ve takip edilir. Bölgesel zayıflama kalori kısıtlaması anlamına gelmez bilakis kaçınılması gereken şeylerin başında kalori kısıtlamalı diyetler gelir diyebiliriz.

Öncelikle hangi bölgede ve neden kilo yoğunluğunun oluştuğunu tespit etmek gerekir. Bölgesel olarak kilo almanın birçok farklı nedeni olabilir. En sık rastladığımız nedenler:

 • Beden tipine uygun olmayan hatalı beslenme alışkanlıkları.
 • Tek tip beslenme.
 • Gebelik.
 • Alkol tüketimi.
 • Hareketsiz günlük yaşam.
 • Kadınlarda polikistik over sendromu.
 • Sentetik hormon içeren ilaç kullanımı.
 • Hormonal bozukluklar.
 • Tiroid bezinin yetersiz çalışması.
 • Genetik sebepler.

Bu saydığımız durumlardan bir ya da birden fazlası aynı anda söz konusu olabilir. Kilo almaya neden olan durumların tespit edilmesi için aşağıdaki adımlar takip edilir:

 • Kan sayımı yapılır.
 • Hormonal durum kan tahlili ile kontrol edilir.
 • Hastanın tıbbi geçmişi tüm detayları ile öğrenilir, yapılan tahliller bu minvalde değerlendirilir ve analiz edilir.
 • Boy-kilo oranı ile yağ-kas yoğunluğu ölçülür.
 • Mezura ölçümü ile göğüs, bel, basen ölçüleri kontrol edilir.

Beslenmenin düzenlenmesi, birçok sağlık sorununun beden üzerindeki etkilerini azalttığı gibi iyileşmenin yeniden devreye girmesini sağladığı için hastalıkların ortadan kalmasına yardımcı olur. Sağlıklı haline kavuşan beden ideal kilosuna genel ve bölgesel olarak kolaylıkla erişir.

Bölgesel Zayıflama Nasıl Uygulanır?

 • Kastan değil yağdan kilo verecek şekilde bir kişiye özel oluşturulan diyet planı uygulanır ve sonuçları takip edilir.
 • Yağ hücrelerini küçültmek üzere bir beslenme planı uygulanır.
 • Besin çeşitliliği ile bedenin gereksinimleri en iyi seviyede karşılanır.
 • Vitamin eksikliğinden kaynaklanan bölgesel yağlanma söz konusu ise gıda takviyelerinden destek alınır.
 • Bölgesel zayıflamaya yönelik egzersiz yapılır.
 • Günlük sıvı tüketimi takip edilir.

Bölgesel Zayıflama Göbek Bölgesinden Kilo Verdirebilir Mi?

Elbette. Bölgesel olarak sonradan alınmış kiloyu vermek, basitçe işlemi geri sarmak demektir. Kilo almanın sebebi tespit edilip, buna neden olan beslenme hataları ortadan kaldırıldıktan sonra göbeğinize veda etmek hiç de zor olmayacaktır.

Bölgesel Kilo Vermek Zararlı Mı?

Bel bölgesine, göbeğe kilo almak aynı zamandan iç organların yağlanması anlamına gelir ki sağlık açısından en az istediğimiz durumdur. Bölgesel yağlanma konusunda bedeni gözlemlemek, sağlığımızı korumak açısından harika bir pozitif alışkanlık. Bölgesel olarak kilo vermek sağlığınıza yapacağınız değerli bir yatırım olarak görülebilir.

Bölgesel Zayıflamada Şok Diyetler İşe Yarar Mı?

İşe yarabilir fakat şok diyetle verilen kilo genellikle çok daha hızlı bir şekilde geri alınır. Çoğu zaman verdiğinizden fazlasını alırsınız. Şok diyetlerden mümkün mertebe uzak durmakta fayda var.

Bölgesel Zayıflama Kürü Zararlı Mı?

Hayır değil. Bir çok kür zaten tüketmekte olduğunuz gıdalardan yapılan karışımlar şeklinde sunuluyor. Fakat genellikle işe yaramadığı için, hayal kırıklığına neden olabilir.

Pınar Demirkaya
Latest posts by Pınar Demirkaya (see all)

Bölgesel Zayıflama 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.