Bağışıklık sisteminin desteklendiği bir beslenme planı ile fazla kilolara veda ederken hastalıklara karşı vücudunuzun savunmasını güçlendirebilirsiniz.

Yaygın olmamakla birlikte, diyet yapmanın bağışıklık sistemini zayıflayacağına dair bir inanış vardır. İçinden geçmekte olduğumuz pandemi günleri, kilo fazlasının bağışıklık sisteminin başındaki en büyük problemlerden biri olduğunu göstermiş olsa da “can boğazdan gelir” kültürünün bir parçası olarak, kilo verince bağışıklık sisteminin zayıflayacağı zannedilir. Bir başka doğru bilinen yanlış, çok yiyerek bağışıklık sisteminin güçleneceği inanışıdır ki sonuçta aynı kapıya, kilo fazlasına çıkar.

Yemek, kültür kimliğimizin önemli bileşenlerinden biridir ve beslenme alışkanlıkları  üzerindeki etkileri zannettiğimizden çok daha kuvvetlidir. En basit örnekleri; ikram konusundaki ısrar diyetinizi bozdurur, misafire çok yedirmek sevgi göstergesi olarak kabul edildiğinden leziz yemeklerle dolu harika bir sofradan tıka basa dolmuş rahatsız bir mide ile kalkarsınız, savaş ve kıtlık görmüş toplumlarda tabağındakini mutlaka bitirmek zorunda olan çocuklar, ilerleyen yıllarda yeme bozuklukları ile mücadele eden yetişkinlere dönüşürler. Hastaya çorba yapmak da, aynı kültür kimliğinin şifacı beslenme yaklaşımı olarak, bu sefer, pozitif bir yerden karşımıza çıkar.

Bağışıklık güçlendirici beslenme danışmanlığı, bu kaygıyı gidermek ve güvenli bir şekilde kilo vermek için kişiye özel olarak hazırlanan, ideal beslenme programıdır.

Ölçüm

Haftalık olarak tartı ve mezura ölçümlerinizin değerlendirilmesi.

Keşif

Bağışıklığı düşüren besinlerin beslenme programından çıkartılarak yerine güçlendirici besinlerin konulması.

Takip

Haftalık olarak yüz yüze veya online süreç değerlendirmesi.

Tahlil

Güncel kan tahlillerinizin değerlendirilmesi.

Vücudun Savunma Mekanizması Bağışıklık Sistemi 

Bağışıklık sistemi, vücudumuzun en önemli, en hayranlık uyandıran yeteneklerinden bir tanesidir. Hastalıklardan koruyan, zararlı mikroorganizmalara karşı bedeni savunan, güvenlik sistemimizdir. İçeri yabancı bir şey girdiğinde uyarı verir ve o yabancıyı dışarı atmak için savaşır.

Bağışıklık sistemimiz ne kadar güçlüyse beden o kadar güvendedir.

Bağışıklık sistemi zayıfladığında bedenin savunma sistemi düştüğü için hastalıklara, virüslere açık hale gelir. Sık sık hastalanmak, uzun iyileşme dönemlerine ihtiyaç duymak, viral ve bakteriyel durumların, örneğin uçuk ve mantar gibi, sıklıkla tekrarlanır olması, bağışıklığın zayıfladığının en yaygın göstergeleridir. Bu durumda yapılması gereken, bağışıklık sistemine destek olmaktır.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Desteklenir?

Doğru beslenme bağışıklık sistemi açısından iki noktada önemlidir. Birincisi evet, doğru beslenme ile bağışıklık sistemine destek olmak mümkün. İkinci ve daha önemlisi, yanlış beslenmenin neden olduğu yükten, bağışıklık sistemini kurtarmak da mümkün. Yani besinlerin neden olduğu zararlı bakteriyle mücadele etmek zorunda olmak, bedenin gereksinimi olan vitamini verememek, hali hazırda zayıf düşmüş bağışıklık sistemini daha beter hale getirecektir. Dolayısıyla, bağışıklık sisteminde herhangi bir sorun varsa beslenme konusunda uzman desteği şarttır. Beslenmenin, bağışıklığı güçlendirecek şekilde planlanması kişiye özel planlaması gerekir.

Bağışıklık sistemini güçlendirecek şekilde planlanmış bir beslenme programı ile kilo vermenizi hedeflediğimiz bağışıklık güçlendirici beslenme danışmanlığı, doğru besini doğru biçimde almanızı sağlayarak, bağışıklık sistemini en iyi şekilde destekler. Beslenme hatalarından kaynaklanan sistem açığını, kapatır. Bedenin iyi olma hali sayesinde kilo verirken hasta olmazsınız ve giderek kendinizi daha güçlü daha iyi hissedersiniz.

Beslenme ve Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemi denince hemen herkesin aklına ilk gelen şeylerden biri C vitaminidir ve C vitamini almanın birçok farklı yolu var. Portakal, yeşil yapraklı mevsim sebzeleri, C vitamini takviyesi. Beslenme danışmanlığı işte bu noktada devreye girer çünkü bağışıklığı güçlendirmek için bedeninize uygun olmayan şekilde aldığınız C vitamini, kilo almanıza neden olabilir, örneğin, kahvaltıda portakal suyu içmek gibi. Diyet yaptığınız halde kilo vermekte başarısız olmanızın sebebi, sağlıklı olduğunu düşündüğünüz ama sizin için doğru olmayan yanlış tercihlerden kaynaklanabilir.

Bağışıklığı güçlendiren gıdalar, herkesin bedeninde aynı etkiyi yaratmaz ya da bağışıklığı güçlendirir fakat başka bozulmalara neden olabilir. Beslenme ile bağışıklık sistemi arasındaki bağ, besin bazında kişiseldir, porsiyon ve gıdayı alma şekli, önemli ölçüde belirleyicidir. İyi beslendiğini düşünen birçok kişinin vitamin ve mineral depolarının yetersiz olması bundan kaynaklanmaktadır.

Bağışıklığınızı Kuvvetlendirirken Kilo Verebilirsiniz

Vücudun yapısına uygun şekilde, kişiye özel beslenme tercihleri ile bağışıklık sistemi güçlendirilirken kilo verebilir, kilo almadan bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Bu beslenme modelinde diyet yapmak, sağlığınızı tehlikeye atmaz. Fazla kilolarınızdan kurtulurken, bedeninizin güçsüz kalacağından endişe etmeniz gerekmez, bilakis bağışıklık güçlendirici beslenme sayesinde vitamin ve mineral değerleri optimum seviyeye ulaştığı için bedenin stres seviyesi kısa süre minimize olur ve kilo vermek kolaylaşır.

Kalori Hesabı Yok

Bağışıklık güçlendirici beslenme danışmanlığında kalori hesabı yapmıyoruz. Vücudun bütün ihtiyaçlarını maksimum seviyede karşılayacak bir diyet planı uygulayarak aynı zamanda kilo vermenizi sağlıyoruz. Vücudun ihtiyacı olan tüm vitamin ve minerallerin eksiksiz bir şekilde karşılanması, bedenin sağlıklı haline geri dönmesi, kilo vermenin önündeki engelleri kaldırır ve beden doğal olarak en iyi haline döner. Kilo, bir sağlık sorunudur ve buna neden durumlar ortadan kalktığında beden ideal kilosuna rahatlıkla döner. Sağlıklı yöntemlerle kilo vermek, bedenin yeniden tam sağlık haline kavuşmasını sağlar.

Bağışıklık Güçlendirici Beslenme Danışmanlığı Kimler İçin Uygun?

Herkes için en ideal beslenme modellerinden biridir. Özellikle mevsim dönüşlerinde, kış aylarında belli süre uygulanmasında fayda var. Özellikle kimler için uygun olduğunu belirtmek gerekirse:

  • Kilo verirken bağışıklık sistemini onarmak isteyenler
  • Bağışıklık sistemi ile ilgili tereddüt ya da kaygısı olanlar
  • Kilo verirken hasta olmaktan korktuğu için bedeninin en sağlıklı haline dönüşmesi erteleyenler

Bağışıklık güçlendirici beslenme danışmanlığı her yaştan kadın ve erkek için uygundur. Kilo fazlasından kurtulmak için gönül rahatlığı ile tercih edilebilecek, en doğru ve en sağlıklı beslenme şeklidir.

Bağışıklık Güçlendirici Beslenme Danışmanlığı Nasıl İşliyor?

Beslenme alışkanlıklarınızı, temel şikayetlerinizi ve bağışıklık sistemi hikayenizi tüm detaylarıyla dinlediğimiz ilk görüşmede, beklentileriniz ile bağışıklık güçlendirici beslenme programının örtüşüp örtüşmediğine karar veriyoruz. Ardından kan tahlili ile prosedüre devam ediyoruz.

Bağışıklık güçlendirici beslenme danışmanlığının hedefi vücudun vitamin ve mineral değerlerini en üst seviyeye çıkarmaktır. Bu bağlamda kan tahlilinin işaret ettiği referans aralıklar ve bedenin o andaki vitamin mineral düzeyine bağlı olarak, nasıl bir beslenme planı çıkarmamız gerektiği noktasında bize yol gösterecek en önemli veridir.

Kan tahlilinin analizinden sonra kişiye özel hazırlanan bağışıklık güçlendirici beslenme planı uygulanmaya başlar.

Gerekli olduğuna karar verildiği takdirde beslenme, gıda takviyeleri ile dışarıdan desteklenebilir. İlk tercihimiz, her zaman olduğu gibi topraktan gelen gıda ile mümkün olan en iyi beslemeyi kurgulamaktır.

Her hafta yapılan ölçümlerle yağ-kas dengesi ve kilo kontrolü takip edilir. Belli aralıklarla yinelenen kan tahlillerinden, vitamin ve mineral değerleri izlenir. Hedeflenen kilo verilene ve kan değerleri maksimum seviyeye ulaşıp, burada bir süre sabitlenene kadar, bağışıklık güçlendirici beslenme diyetine devam edilir.

Pınar Demirkaya
Latest posts by Pınar Demirkaya (see all)