İş hayatında koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında değerlendirebileceğimiz kurumsal beslenme danışmanlığı ekibinize ve işinize yapacağınız en iyi yatırım.

Sağlıklı beslenme eğitimleri ve uygulamalarıyla, yöneticiler de dahil olmak üzere tüm çalışan kadrosu için hazırlanan kurumsal beslenme danışmanlığı programı, beslenme alanında yetki sahibi olan sağlık personeli, diyetisyen ve beslenme uzmanları tarafından verilir. Çalışanın iyi olma halinin verimliliği artırdığı kurumsal hayatta bilinen bir gerçektir. Bu sebeple insan kaynakları departmanı ile işbirliği içinde yürüttüğümüz kurumsal beslenme danışmanlığı bu verimliliği korumak, artırmak ve çalışan sağlığını korumayı hedefler.

İş Yerinde de Her Şeyin Başı Sağlık 

Zamanımızın çoğunu çalışma hayatında geçirdiğimizi düşünecek olursak iş hayatında yaşam kalitesinin ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Haftanın 5 bazen 6 günü, en az 8 saatimiz iş yerinde geçiyor ve öğle yemeği kesin olmak üzere kimi zaman kahvaltıyla birlikte 2 öğün çalışırken yemek yiyoruz.

Kurumsal beslenme danışmanlığı, çalışma hayatında beslenmeyi düzenleyerek iş verimliliği artırmanın yanı sıra, hangi pozisyonda çalışıyor olursa olsun günün sonunda eve dönen kişinin kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olur. Tüm günün stresi ile akşam oturduğu sofrada ne bulursa yiyen, kurumsal hayatın sürekli yorgun ve gergin dolayısıyla da beslenme ile doğru duygusal bağ kuramayan çalışan kesimi, soluğu spor salonlarında alır ama beslenme düzenlenmeden sadece spor yaparak kilo kontrolü sağlamak maalesef mümkün değildir.

Kurumsal Hayatın Kronik Yorgunluğu   

Mesai sonunda tamamen tükenmiş, yorgun argın bir an evvel kendini eve atmak isteyen ve bir sonraki günün sabahında kalkıp tekrar işe gidecek olmasından dolayı şimdiden kendini kötü hisseden, kurumsal hayatın kronik yorgunları… Hem iş hem sosyal hayatınızda yaşam kalitenizi artırmak için besinlerin iyileştirici gücünden yardım alabilirsiniz. Günlük hayatınızı zorlaştıran ve enerji kaçağına neden olan yanlış beslenme ve olumsuz alışkanlıkların farkına vardıktan sonra, kolayca terk edebilirsiniz.

Takip

Belirli aralıklarla besin tüketimi takibinin yapılması ve soruların cevaplanması.

Keşif

Kilo almanın altında yatan sebeplerin bulunması ve iyileştirilmesi.

Ölçüm

Haftalık olarak tartı ve mezura ölçümlerinizin değerlendirilmesi.

Menü

Kurum çalışanlarının performans eğrilerine göre aylık menü programlarının planlanması

Kurumsal Beslenme Danışmanlığının Kapsamı

Sağlıklı beslenme, kilo kontrolü ve vücut ağırlığı yönetimi, egzersiz programı, doğru pişirme yöntemleri ve sağlıklı mutfak alışkanlıkları, öğün planlama gibi birçok konuyu içeren kurumsal beslenme danışmanlığı, çalışana özel olabileceği gibi kurum mutfağının düzenlenmesi, satın alma ile işbirliği içinde sağlıklı gıda girişinin sağlanması ve menü planlanması şeklinde de uygulanabilir. Belirleyici olan kurumun gereksinimleridir. Öğlen yemeği kurum mutfağında yeniyorsa başka, kurum çevresindeki lokanta ve restoranlarda yeniyorsa başka bir planlama ile çalışmak gerekir.

Kurumsal beslenme danışmanlığının üç temel unsurunu şöyle sıralayabiliriz:

1) Sağlıklı beslenme eğitimleri:

Uzmanlar tarafından hazırlanan sağlıklı beslenme eğitimlerinde amaç doğru bilinen yanlışları düzeltmektir. İnteraktif seminerler şeklinde ilerleyen eğitim programı sayesinde çalışanların mevcut beslenme alışkanlıklarındaki yanlışlar hep birlikte tespit edilir.

Verimliliği düşüren, çalışmayı ve odaklanmayı zorlaştıran beslenme alışkanlıklarının yerine sağlıklı alternatifler ve iş hayatına adapte edilebilecek yeni beslenme modellerinin önerildiği eğitim programı, beslenmeye dair bakış açısını iyileştirmeyi hedefler.

2) Sağlıklı beslenme uygulaması ve takibi:

Bir ya da birden fazla öğünde olmak üzere  beslenme molası veren aşağıdaki kurum modellerinde sağlık beslenme uygulaması yapmak mümkündür:

 • Çalışanlar için kendi mutfağında yemek çıkaran, yemekhaneli kurumlar.
 • Catering ile çalışan yemekhaneli kurumlar.
 • Öğle öğünü molasında çalışanların, civardaki restoran ve lokantalarda yemek yediği kurumlar.

Fiziksel beslenme imkanlarına göre, uygulamanın içeriği ve hizmet şekli değişir.

3) Çalışana özel beslenme danışmanlığı:

Kurumun desteği ile her çalışan için özel olarak uygulanan beslenme danışmanlığı, kişiye özel beslenme danışmanlığının kurum çatısı altında ve çalışma hayatının gereksinimleri ve zorunlulukları göz önünde bulundurularak oluşturulur. Bu sayede iş toplantıları, iş yemekleri, sağlıklı beslenmenin önünde engel olmaktan çıkar.

İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kurumsal Beslenme Danışmanlığı 

Sağlığınızı önemseyen bir kurumda çalışıyor olsaydınız ne hissedersiniz, hiç düşündünüz mü? İş sağlığı ve güvenliği, çalışma hayatının, yasayla koruma altına alınmış zorunlu uygulamalarıdır ve tüm dünyada, özellikle büyük kurumsal firmalarda bakış açısı, iş sağlığını birinci sıraya koyar.

İnsan kaynakları yönetimi departmanının temel hedefi, çalışanla kurum arasında sağlıklı bir bağ inşa etmektir. Şirketiniz; ne yediğinizi, nasıl beslendiğinizi düşünen bir insan kaynakları politikası izliyorsa kendinizi değerli hissedersiniz ve aranızda çok özel bir bağ, kolaylıkla kurulur. Çünkü sağlığınızı, sağlıklı beslenip beslenmediğimizi ancak çok yakınlarınız merak eder, iyi olmanızı önemseyen ve size gerçekten değer veren kişiler…

Bu bağlamda sağlıklı ve başarılı bir insan kaynakları yönetimi için kurumsal beslenme danışmanlığından mutlaka faydalanmak gerekir.

 • Kurum ve çalışan arasındaki bağı güçlendirir.
 • Çalışanın ve dolayısıyla kurumun sağlığının korumaya yardımcı olur.
 • Verimliliği düşüren beslenme hatalarının elimine edilmesini sağlar.

Bir Yatırım Olarak Kurumsal Beslenme Danışmanlığı 

Verimliliğin maksimum seviyede olması, kazanç elde edebilmenin ilk ve en basit kuralıdır. Başka bir deyişler verimlilik sağlanamadığında kayıp başlar. Güvenli ve sağlıklı çalışma koşulları ise verimliliği artırmanın ve sürekli hale getirmenin en kestirme, en doğru ve en kalıcı yoludur. Kurumsal beslenme danışmanlığı tam da böyle bir yatırım olarak değerlendirilmelidir. Kısa ve uzun vadede ciddi avantajlar sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Kurumsal Beslenme Danışmanlığının Kazanımları Nelerdir?

 • Bedene değer verilmesine bağlı olarak pozitif fiziksel enerji ortamı oluşur.
 • Stres seviyesi azalır.
 • Stresle baş etme konusunda daha pozitif bir anlayış benimsenir.
 • Üretkenlik artar.
 • Odaklanma kolaylaşır.
 • Daha uzun süreler daha kolay konsantre olmak mümkün hale gelir.
 • Yaratıcılık ve üretimde süreklilik uzar.
 • Fiziksel, duygusal ve ruhsal bütünlük hissi, iş hayatında verimliliği destekler.
 • Mutlu çalışanlar, sağlıklı iletişim kurabilir ve çalışma ortamı iyileşir.

Kurumsal Beslenme Danışmanlığı Nasıl İşliyor?

Kurumsal beslenme danışmanlığının ilk adımında çalışanların bireysel sağlık durumları ve hali hazırda yapılan iş için sarf edilen efor, analiz edilir. Kurumun, sağlık danışmanlığından beklentisi, oluşturulacak planı ve kullanılacak yöntemleri belirler. Varsa kurumun özel bir talebi ve/veya çalışılan iş koluna özgü durumlar, kurumsal ya da çalışana özel olarak değerlendirilebilir. Öğün molaları ve sayısı, yemekhane ve kurum mutfağının olup olmaması gibi, beslenmeyi belirleyen fiziksel koşullar da hesap edilerek kurumsal beslenme danışmanlığının içeriği, öncelik sıralamasına göre oluşturulur.

Sağlıklı beslenme eğitimleri, uygulamalı danışmanlık ve takip, çalışana özel beslenme danışmanlığı şeklindeki sağladığımız kurumsal beslenme danışmanlığı hizmetlerimizin hepsinden faydalanabilir ya da kurumunuzun ihtiyacına göre bir ya da birden fazlasının kombinasyonunu tercih edebilirsiniz.

Kurumsal beslenme danışmanlığına dair merak ettiğiniz her konuda bizimle iletişime geçebilirsiniz. Güvenli ve sağlıklı bir iş ortamı yaratmak, kurumsal iş hayatını avantaja çevirmek için işbirliği yapmaktan, mutluluk duyacağız.

Pınar Demirkaya
Latest posts by Pınar Demirkaya (see all)